niedziela, 5 czerwca 2011

Opalaj się bezpiecznie !!

Opalanie dla każdego

Ponieważ promieniowanie UV przenika nawet poprzez szyby, latem musisz stosować kosmetyki z filtrem nie tylko na plaży. Kupując je, sprawdź, czy jednakowo skutecznie chronią przed promieniowaniem UVB (oznaczenia na opakowaniach SPF), jak i UVA (oznaczenie IPD/PPD), a wysokość filtrów dobierz do swojej karnacji i fototypu.

Skóra fotowrażliwa
Jeśli Twoja cera jest bardzo jasna, łatwo ulegająca poparzeniu, jesteś w gronie osób o fototypie 0 lub I. Oznacza to, że Twoja skóra jest fotowrażliwa i w ogóle nie toleruje słońca. Jedyna bezpieczna opalenizna, na jaką możesz sobie pozwolić, to ta z tubki samoopalacza. Przebywając w promieniach UV, musisz się chronić kosmetykami o bardzo wysokim faktorze ochronnym (powyżej 40). Ponieważ Twoje ciało, nawet chronione kosmetykami, bardzo łatwo ulega poparzeniom, a także uczuleniom, zawsze miej ze sobą łagodzący preparat na przedawkowanie słońca.

Samoopalacze:

1. L’Oréal Paris Sublime Bronze, 300 ml – 90 zł;
2. Germaine De Capuccini, pianka samoopalająca, 200 m – 162 zł;
3. Nivea Sun, samoopalający spray w areozolu, 125 ml – 29 zł;
4. Avon, samoopalacz w sprayu do jasnej karnacji, 150 ml – 29,90 zł;
5. Thalgo, samoopalacz do ciała w sprayu, 125 ml – 72 zł;
6. Shiseido, żel samoopalający do twarzy i ciała Brilliant Bronze, 150 ml – 112 zł;
7. Lancôme Aqua Flash Bronzer, samoopalacz w postaci wody, 125 ml – 130 zł.

Kremy z filtrem:

8. La Roche-Posay, mleczko Anthelios XL Aqua-Lait 50 +, 100 ml – 55 zł;
9. Lirene, emulsja do skóry wrażliwej SPF 61, 100 ml – 22 zł;
10. Avene, krem ochronny 50 +, 16 zł;
11. Mustela, krem dla niemowląt i dzieci 50 +, 50 ml – 70 zł;
12. SVR krem 100 Ultra Max, 50 ml – 53 zł;
13. Vichy Capital Soleil, krem do twarzy przeciw reakcjom alergicznym 50+, 50 ml – 60 zł. 

Na ratunek skórze:
1. Vichy Capital Soleil, mleczko po opalaniu Apres Soleil, 100 ml – 50 zł;
2. ApiPanten, pianka propolisowa na poparzenia, 135 ml – 19 zł;
3. L’Oréal Solar Expertise, mleczko do ciała po opalaniu, 200 ml – 35 zł;
4. Lirene Ratunek po przedawkowaniu słońca, 125 ml – 18 zł;
5. Panthenol 6%, spray łagodzący poparzoną skórę, 12 zł;
6. Ziaja Sopot Sun, mleczko po opalaniu ujędrniające, 200 ml – 9 zł.

Cera o jasnej karnacji

Jeżeli Twoja skóra jest jasna, ale nie wykazuje żadnych niepożądanych reakcji na promieniowanie UV, masz tzw. średni fototyp (II – III), co znaczy, że śmiało możesz korzystać ze słońca pod warunkiem, że będziesz chronić włosy i skórę kosmetykiem o dosyć wysokim filtrze ochronnym (minimum 25). Jeżeli dużo przebywasz na powietrzu, zawsze miej ze sobą ochronny preparat i pamiętaj, że lepiej stosować kosmetyk o wyższym niż za niskim faktorze – i tak się opalisz, ale nie oparzysz. Aby dobrze przygotować skórę na spotkanie ze słońcem, przed wyjazdem łykaj doustne kapsułki wzmacniające skórę i sprawiające, że opalenizna jest ładniejsza i trwalsza.

Wygodne i praktyczne:

1. Clarins, sztyft na sznureczku „na każde warunki” do najwrażliwszych części twarzy (oczy, usta, nos) SPF 30, 95 zł;
2. L’Oréal Paris Sun Pocket, emulsja ochronna w miniaturowym płaskim opakowaniu SPF 40, 30 ml – 30 zł;
3. Shiseido Suncare, ochronny puder w kompakcie SPF 30, 122 zł;
4. Garnier Ambre Solaire, transparentny żel ochronny w sprayu SPF 30, 200 ml – 40 zł.

Słońce w pigułce:
Solarin Max zapewnia ładny odcień opalonej skórze, 40 kapsułek – 35 zł.
Vitrum Sun kompleks witamin chroniący skórę przed promieniami słonecznymi, 30 kapsułek - 18 zł.
Bio-Karoten z witaminą E, chroni skórę i zapewnia zdrową opaleniznę, 30 kapsułek – 20 zł.
Capivit Sun System chroni skórę przed wolnymi rodnikami, 30 kapsułek – 16 zł.

Kremy z filtrem:

5. Lancaster Precious Sun, krem ochronny SPF 30, 50 ml – 382 zł;
6. Iwostin Solecrin, krem ochronny SPF 25, 75 ml – 28 zł;
7. Germaine De Capuccini, krem przeciwzmarszczkowy do opalania SPF 30, 50 ml – 121 zł;
8. Oceanic AA Sun Care, delikatny balsam do opalania UVB 30, 75 ml – 22 zł;
9. Ziaja Sopot Sun, preparat ochronny na usta i znamiona SPF 40, 15 ml – 7 zł.


Cera o ciemnej karnacji
Jeśli jesteś brunetką o oliwkowej skórze i opalasz się na czekoladkę, należysz do niewielkiej grupy osób o tzw. wysokim fototypie (IV), mało wrażliwych na słońce. Nie powinnaś rezygnować z ochronnych kosmetyków (dermatolodzy ostrzegają, że osoby o ciemnej karnacji mają też więcej znamion i pieprzyków, które nadmiernie opalane grożą nawet rakiem skóry), ale wystarczy, jeśli zastosujesz na początek krem z faktorem ochronnym minimum 15, a później, gdy skóra przywyknie do słońca, niższe (10 – 6). Odcień naturalnej opalenizny możesz podkreślić rozświetlającym balsamem lub pudrem.

Podkreśl opaleniznę:

1. Guerlain Terracotta, brązujący puder w pędzlu, 223 zł;
2. Pupa, puder brązujący, 75 zł;
3. Rimmel, puder brązujący, 23 zł;
4. Mary Kay, puder brązujący, 60 zł;
5. Lancôme Star Bronzer, puder brązujący w kompakcie, 165 zł;
6. Johnson’s Holiday Skin, balsam do ciała, 200 ml – 18 zł;
7. Dove, balsam brązująco-nawilżający Summer Glow do ciemnej karnacji, 250 ml – 17 zł.

Kremy z filtrem:

8. Clarins, krem przeciwzmarszczkowy zapewniający wzmocnioną ochronę skóry twarzy SPF 15, 75 ml – 115 zł;
9. Lancaster, ochronno-reperacyjny żel SPF 8, 50 ml – 382 zł;
10. Dermosan, krem półtłusty nawilżająco-regenerujący, 50 ml – 8 zł;
11. Lirene Family, mleczko ujędrniające SPF 8, 300 ml – 22 zł.

Włosy w słońcu:

1. L’Oréal Professionnel Solar, krem regenerujący do włosów, 150 ml – 50 zł;
2. Kérastase Soleil, ekran ochronny do włosów farbowanych, 100 ml – 85 zł;
3. Joanna Sun Protect, szampon ochronny, 200 ml – 6 zł.

piątek, 3 czerwca 2011

Kolory nastrojów :)

Dzisiaj zdecydowanie nie masz ochoty na czerwony sweterek, choć w zeszłym tygodniu wydawało Ci się, że on po prostu pasuje do wszystkiego.



















Zdecydowanie wybierasz delikatną błękitną bluzeczkę. Hmm.. Zastanawiałaś się kiedyś czy jest jakaś zależność między Twoim nastrojem, a otaczającymi Cię kolorami?

Otóż jest! Psychologowie od dawna twierdzą, że barwy, które wybieramy są bezpośrednio związane z naszym samopoczuciem. Kolory mogą nas pocieszać, działać pobudzająco, czy wręcz przeciwnie uspakajać i relaksować. Zastosowane zbyt nachalnie mogą rozpraszać uwagę. Zatem uważaj, co na siebie zakładasz na ważne spotkanie czy egzamin.

Wiedziałaś, że ściany w kolorze brzoskwiniowym dają uczucie spokoju? Biel używana na opakowaniach detergentów, papierosach o małej zawartości nikotyny i dietetycznych napojach też nie jest bez znaczenia. Oznacza czystość, lekkość i małą ilość kalorii. Niezłe, nie? Podobno najlepszym kolorem
na wystrój sypialni jest zielony, gdyż doskonale relaksuje i nastawia pozytywnie. Uważa się, że kolor żółty ogranicza liczbę kradzieży w sklepach. A to ciekawe!

Jeszcze ciekawsze jest to, że również mieszkańcy poszczególnych części świata mają ulubione kolory. Mieszkańcy Skandynawii lubują się w chłodnych odcieniach zieleni i kolorze niebieskim, otwarci na świat Latynosi wolą czerwienie i pomarańcze. A ty? Co Twoje ulubione kolory mówią o Tobie? Sprawdź to!

Pomarańczowy - prawdopodobnie doskonale układają się Twoje stosunki z otoczeniem. Jesteś towarzyska i nie cierpisz na chorobę zwaną samotnością. Jeśli dopadnie Cię smutek, coś pomarańczowego pomoże Ci poprawić nastrój.

Żółty - jest kolorem osób kreatywnych i uzdolnionych artystycznie. Jeśli jest

Twoim ulubionym, to charakteryzuje Cię radosny stosunek do świata, jesteś intelektualistką i idealistką o bogatej wyobraźni.

Zielony - jesteś osobą uczuciową, lojalną przyjaciółką, o szczerym i uczciwym charakterze. Bardzo dbasz o swoją reputację i kiedy zaczniesz coś robić, zawsze to kończysz.

Czerwony – impulsywność przejawia się we wszystkim, co robisz. Prawdopodobnie jesteś wysportowana, seksowna i podatna na nagłe zmiany nastroju. Z determinacją dążysz do wyciśnięcia z życia wszystkiego, co się da. Tak trzymaj!

Niebieski - dążysz do osiągnięcia w życiu harmonii. Jesteś zdolna, wrażliwa i doskonała w roli przyjaciółki. We wszystkim, co robisz okazujesz sumienność.

Fiolet - uważasz, że Twoja silna, wrażliwa i spostrzegawcza natura czynią Cię osobą wyjątkową. Możliwe, że masz duszę artystki i lubisz atmosferę kreatywności i splendoru. Mimo, że masz wielu przyjaciół, czasem jest im trudno w pełni Cię zrozumieć.

środa, 1 czerwca 2011

Rower :) jedno słowo a tyle możliwości :)

Smukłe nogi, ładna cera i utrata zbędnych kilogramów. To wszystko można zyskać, naciskając na pedały dwukołowego rumaka. 

W czasie jazdy na rowerze podnosi się sprawność całego układu mięśniowego, poprawia funkcjonowanie układu oddechowego i układu krążenia, a także zwiększa się wydatek energetyczny organizmu. A co też ważne, ta forma wysiłku fizycznego, nie obciąża układu kostnego. To także wspaniała forma rekreacji, dzięki której można poznać wraz z przyjaciółmi bliższą i dalsza okolicę.


Korzyści z jazdy na rowerze
  • Najwięcej korzystają nogi, poczynając od stóp poprzez łydki, a na udach kończąc. Jeśli dawkujemy jazdę rozsądnie, łydki i uda stają się smuklejsze i tym samym zgrabniejsze.
  • Wzmacniają się biodra, mięśnie grzbietu i brzucha. Niezbyt rozciągnięte i zwiotczałe mięśnie, nabierają sprężystości, a ich masa powoli zaczyna wzrastać.
  • Podczas jazdy pracują również mięśnie grzbietu i rąk, choć nie w takim stopniu jak mięśnie kończyn dolnych. Utrzymanie bowiem kierownicy na nierównym terenie wymaga znacznej siły. W ten sposób podnosimy również ich sprawność i wzmacniamy oraz pracujemy na ich ogólny rozwój.
  • Jazda ma także wpływ na kręgosłup. Dlatego tak ważne jest ustawienie kierownicy i siodełka na prawidłowej wysokości. Jeśli kierownica ustawiona będzie zbyt nisko - po zejściu z roweru, mogą nam dokuczać bóle pleców. Kręgosłup odciąża się i gimnastykuje, jeśli jedziemy w pozycji wyprostowanej, kiedy nadmiernie się nie pochylamy, a cały ciężar spoczywa na siodełku.
Zdrowa krew, zdrowe płuca
Specjaliści zalecają jazdę na rowerze jako świetny sposób na poprawę funkcjonowania układu oddechowego i układu krążenia. Wysiłek powoduje lepszą (zwiększoną) wentylację całego organizmu - rośnie ilość uderzeń serca na minutę, w związku z czym krew zaczyna szybciej krążyć i w efekcie organizm otrzymuje więcej tlenu. Tym samym zwiększa się nasza wydolność, podnosi sprawność fizyczna, a więc także poprawia się nam samopoczucie i wzrasta energia życiowa.

Rower jest dobry także dla tych osób, które cierpią z powodu żylaków na nogach. Jazda na rowerze wspomaga przepływ krwi, a jednocześnie uruchamia cały system mięśniowy przeciwdziałając zakrzepom w żyłach.

Mniej ciała i piękna cera

  • Rower to świetny sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów. Jeżdżąc wolno w ciągu godziny traci się 300 kcal, jeżdżąc szybko - do 600 kcal na godzinę, czyli tyle samo, ile biegając lub wchodząc po schodach.
  • Każdy aktywny wysiłek gwarantuje spalanie tkanki tłuszczowej, jednak ten sposób można polecić wszystkim, którzy mają problemy na przykład z sercem. Jazda na rowerze zalicza się bowiem do sportów bezpiecznych, które nie obciążają nadmiernie organizmu. Ponadto jazda pomaga walczyć z cellulitem. Tkanka tłuszczowa na udach, biodrach i brzuchu zmniejszając się powoduje, że nieprzyjemna skórka pomarańczowa z czasem także staje się mniej widoczna.
  • Wentylacja organizmu, a latem także duża ilość słońca, dobrze wpływają na cerę, która staje się zdrowsza i ładniejsza.
Zanim wsiądziesz na rower
Rekreacyjna jazda na rowerze ma niemal same zalety, pod warunkiem, że choć trochę się do niej przygotujemy. Specjaliści odradzają wskakiwanie na rower po długiej przerwie i jeśli długo nie uprawiało się sportu. Aby uniknąć kontuzji i nieprzyjemnych tzw. zakwasów warto nieco wcześniej poćwiczyć jazdę na sucho. Ćwiczenia należy dobierać tak, by przede wszystkim wzmocnić mięśnie nóg, to one przecież podczas jazdy są najbardziej eksploatowane.

Doskonałe są różnego rodzaju ćwiczenia rozciągające, chroniące przed kontuzjami, naciągnięciami ścięgien. Mogą to być skłony do przodu i tyłu, przysiady, a także pompki i podciąganie się na drążku.

Także po zejściu z roweru warto powtórzyć te ćwiczenia. Jeśli zaś nie lubimy ćwiczyć, możemy przed i po jeździe zrobić rozgrzewkę uprawiając szybki marsz lub spokojny bieg. Tak samo dobrze wpływa korzystanie z basenu.

Początek bez przesady

Z roweru można korzystać codziennie. Trzeba jednak uważać, by rekreacja nie zamieniła się w wyczyn, bo grozi to nadmiernym rozwojem mięśni szczególnie nóg.

Najlepiej i najbezpieczniej jest rozpocząć przygodę z rowerem od pokonania niewielkiej odległości. Na pierwszy raz wyznaczyć sobie trasę długości od 5 do 10 kilometrów. A jeszcze lepiej, gdy uda się rozłożyć tę odległość na cały dzień, mając pewność, że będzie się można zatrzymywać i w razie potrzeby odpocząć. Przyniesie to lepsze rezultaty niż nadmierne forsowanie mięśni bez odpoczynku, co może zakończyć się tzw. przesileniem systemu mięśniowego (popularne zakwasy).

Najbezpieczniej korzystać z roweru 3 razy w tygodniu po 30 minut. Jeżeli wydłużymy ten czas do godziny, trzeba jechać w tempie spacerowym. Jeżeli zaś mamy czas na rower tylko w weekend, to korzystajmy z niego od godziny do dwóch, ale jadąc w tempie spacerowym i często się zatrzymując. W ciągu tygodnia zaś starajmy się uprawiać inne formy ruchu (na przykład marsz lub pływanie), by nie stracić kondycji.

Najlepiej jednak cały czas wsłuchiwać się w to, co mówi nasz organizm. Jeżeli czujemy znużenie wysiłkiem, lepiej odpuścić sobie przez jakiś czas aktywność niż się do niej zmuszać. Jeżeli zaś zaczniemy odczuwać potrzebę ruchu, to sygnał, że nasz organizm zaadoptował się.



Nie za wcześnie, nie za późno
Nie należy wsiadać na rower zaraz po przebudzeniu się. Organizm nie jest jeszcze o tej porze przygotowany do wysiłku. Trening najlepiej rozpocząć ok. godz. 10 po lekkim, niezbyt obfitym, ale pożywnym śniadaniu. Specjaliści odradzają także wsiadanie na rower tuż przed snem, bo możemy mieć problemy z zaśnięciem.

Zimą i jesienią lepiej poruszać się jeszcze przy świetle dziennym, bo to gwarantuje bezpieczeństwo. Latem z kolei trzeba brać pod uwagę wysokość temperatury i nasłonecznienie. Lepiej więc jeździć przed południem, albo bliżej zachodu słońca.

Jazda indywidualna nie na czas

Warto pamiętać, że jadąc na rowerze, długo nie czuje się zmęczenia. Pojawia się ono nagle. Gdy poczujemy, że opadamy z sił, nie zatrzymujmy się, tylko wolniej pedałujmy, pożywiając się w czasie jazdy. Dłuższa przerwa jeszcze bardziej pogłębi zmęczenie. Potem nie będzie się już chciało jechać dalej.
Jeśli nie mamy wystarczającej kondycji, to nie wybierajmy się na wycieczkę z kimś, kto jest bardziej zaprawiony od nas. Przez pierwsze tygodnie pedałujmy sami lub w towarzystwie innych początkujących rowerzystów.


Zadbaj o bezpieczeństwo

Nieuważni kierowcy samochodów to największy problem rowerzystów. Najlepiej więc, jeśli jeździmy po mieście, wybierać trasy, gdzie są wyznaczone ścieżki rowerowe.
Wybierając się poza miasto trzeba przestrzegać przepisów ruchu drogowego i oznakować rower tak, by był dobrze widoczny dla kierowców. W sklepach ze sprzętem sportowym można kupić odpowiednie odblaskowe naklejki. Strój powinien być także w jasnych, zdecydowanych, a więc dobrze widocznych kolorach.

wtorek, 17 maja 2011

Radzimy sobie po rozstaniu

Jak pozbierać się po rozstaniu?
1. Chcesz o nim zapomnieć, lecz nie możesz? Wszystko Ci się z nim kojarzy? Powyrzucaj wspólne zdjęcia, pamiątki. Daj sobie czas odpoczynku od byłego. Łatwiej będzie Ci się pogodzić z rozstaniem, jeśli zrobisz sobie ‘przerwę’ od wspomnień i nie będziesz i nim myśleć. Zrób tak, jakby nigdy nie istniał. Usuń jego numer telefonu, Gadu-Gadu.
2. Nie zadręczaj się! Rozstanie z chłopakiem to nie koniec świata, choć na początku nam się tak wydaje. Nie ma, co siedzieć i się zadręczać. Ucieczka od problemu to wyjście tylko tymczasowe. Pamiętaj- im więcej będziesz myślała o byłym, tym dłużej będziesz jedynie cierpiała.
3. Wyżal się swojej przyjaciółce, do której masz zaufanie. ‘Oczyścisz’ się ze wspomnień, a ból będzie mniejszy. Nie spędzaj tych trudnych chwil w samotności, poproś przyjaciół, aby z Tobą posiedzieli, porozmawiali.
4. Zamiast rozpaczania i izolowania się od ludzi, zajmij się czymś. Zrób to, co lubisz, wypełnij sobie czymś czas. Na pewno będzie to lepiej wykorzystany czas, niż gdybyś miała stracić go na płacz.

O czym warto pamiętać?
1. Nie zaniedbuj samej siebie! Skup się teraz na sobie, na własnych potrzebach. Nie myśl o byłym, to nic nie da.
2. Pamiętaj, że masz wokół siebie przyjaciół, którzy zawsze Ci pomogą.
3. ‘Czas leczy rany’ – Nie da się zapomnieć o byłym, jeśli byłą to prawdziwa miłość, ale może przestać boleć. Z czasem przejdzie Ci cały ból, jeśli tylko tego będziesz chciała.

Prośba, żeby do Ciebie wrócił?- Nie!
Pamiętaj, że nie warto jest tracić czas na namawianie byłego na powrót. Pomyśl, że to przeszłość i oddziel ją grubą kreską. Takie proszenie byłego, żeby do Ciebie wrócił to poniżanie samej siebie. Skoro nie potrafił Ciebie docenić podczas Waszego związku, nie zrobi tego i teraz. Musisz znać swoją wartość.

Poszukiwanie zemsty
Czy warto poszukiwać zemsty? Nie, jest to jedynie starta czasu. Pamiętaj, że zemsta nie jest rozwiązaniem problemu. Próbujesz wymierzyć sama sprawiedliwość – skoro on Cię poniżył, Ty musisz zrobić to samo - nic bardziej mylnego! Taka zemsta niczemu się nie przysłuży, nic tym nie zyskasz, możesz jedynie stracić. Chcesz pokazać, że sama możesz wymierzyć sprawiedliwość, a jaki będzie tego efekt? Pokarzesz tym jedynie, że jesteś niedojrzała.

Jakie relacje z byłym?
Pamiętaj, że nie ma sensu kłócić z byłym chłopakiem. Najlepsze relacje dla Was to koleżeństwo. Nie musisz się z nim przyjaźnić, teraz, po rozstaniu może być to dla Ciebie trudne. W rozstaniu nie pomogą ani ciągłe spięcia i dogryzanie sobie nawzajem, ani dobra mina do złej gry. Zachowuj się przy byłym naturalnie, jak koledzy.

Jak pomóc przyjaciółce, która straciła chłopaka?
Twoja najlepsza przyjaciółka przeżywa właśnie jeden z najgorszych momentów swojego życia, czuje, że jej życie właśnie się rozpadło. Jak możesz jej pomóc?
1. Bądź przy niej. Pokarz jej, że nie jest z tym problemem sama, że ma wokół siebie ludzi, którzy zawsze przy niej będą. Teraz to dla niej bardzo ważne.
2. Zachęć ją do wyżalenia się, powiedz jej, że poczuje się dzięki temu lepiej. Na pewno poczuje się lepiej, jeśli będzie miała świadomość, że jesteś przy niej i może Ci się zwierzyć, że zawsze ją wysłuchasz.
3. Zajmij ją czymś. Zaproponuj jej wspólny spacer, lub po prostu przyjdź do niej, porozmawiajcie o jej pasjach, zainteresowaniach. Nie podejmuj żadnego tematu związanego z jej byłym itp.
Nie musisz zabierać jej na jakąś imprezę, może nie mieć teraz ochoty na zabawę w licznym towarzystwie. Potrzebny jej jest spokój, równie dobrze możecie się bawić same lub w małym gronie najbardziej zaufanych osób.

Słodka poprawa humoru
Nie od dziś wiadomo, że na pocieszenie najlepiej działa… czekolada. Od razu poprawi Ci się humor. Kawałek czekolady jeszcze nikomu nie zaszkodził, a może poprawić Ci humor.
Dobrym wyjściem jest również relaks. Weź gorącą kąpiel i zapomnij na chwilę o problemach, o bólu i skup się na sobie. Wypoczęta, będziesz miała więcej siły do zmagania się z problemami.

niedziela, 15 maja 2011

Jak wybrać super modne okulary przeciwsłoneczne

Jeżeli chcesz być trendy, to modne okulary przeciwsłoneczne są niezbędne. Okulary, podobnie jak ubrania, torebki czy buty podlegają prawom mody. Co wybrać tej wiosny?
Czy będą to muchy a może pilotki? By być na czasie warto przyjrzeć się temu
co proponują światowi kreatorzy mody w tym sezonie.


Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, jak bardzo ważna jest ochrona oczu przed słońcem. W pogoni za modnym i stylowym wyglądem na pewno nie należy o tym fakcie zapominać.

Dobre okulary przeciwsłoneczne to takie, które faktycznie zatrzymują szkodliwe promieniowanie UVA i UVB, dlatego warto zainwestować w nie nieco więcej pieniędzy. Okulary z pobliskiego bazarku mogą podrażnić nasze oczy.

Co się teraz nosi

Wiosna i lato będą należały do odważnych. Okulary przeciwsłoneczne w tym sezonie mają być przede wszystkim wyrazistym dodatkiem. Nieważne czy skupimy się na wielkości oprawek, na ich kolorze czy kształcie. Musimy pamiętać, że mają one przede wszystkim podkreślić nasz wizerunek i przykuwać uwagę innych.

1. Pilotki

 Fason tych okularów wywodzi się od kultowej i znanej wszystkim marki Ray Ban o nazwie Aviator, który został stworzony w latach 30. XX wieku dla pilotów amerykańskich wojsk lotniczych. Kolekcje okularów przeciwsłonecznych Ray Ban biją rekordy popularności wśród młodych ludzi.











2. Clubmastery

Clubmaster to jeden z tych fasonów must have. Moda na klasyczne Ray Bany nie przemija.








3. Klasyczne muchy

Muchy, czyli duże okulary, które budują wokół naszej osoby aurę tajemniczości. Dodają pewności siebie i szyku, są ponadczasowe. Idealnie pasują do małej czarnej w stylu Audrey Hepburn.









4. Koty

W tym sezonie czeka nas powrót do lat 50. i 60. Cat eye ze słynnymi skrzydełkami w stylu rockers girl Jeremy Scotta. Możemy je dostać zarówno w fantazyjnych wzorach w stylu pin up girl lub retro.








5. Lenonki

Lenonki, klasyka w czystej postaci. Dawniej cieszyły się popularnością w subkulturze hipisów. Obecnie możemy je spotkać w mocno zmodernizowanej wersji. Ramy metalowe
i grube plastikowe. Noski szerokie, wąskie, i półokrągłe.










Gdzie szukać?

Jeśli decydujemy się na modne i dobre okulary, które będą chroniły nasze oczy przed szkodliwymi promieniami UVA, powinniśmy zacząć poszukiwania od salonów optycznych. Oczywiście takie sklepy narzucają wysokie marże, jednak zawsze możemy szukać naszych wymarzonych okularów w e-sklepach. Szkla.com, największy internetowy sklep optyczny posiada szeroką gamę markowych okularów. Sprzedaż odbywa się nie tylko na ich stronie internetowej ale również w sklepie na Facebooku.

piątek, 13 maja 2011

Jak uniknąć lub ewentualnie wyleczyć kaca?




Większość z nas lubi imprezy z alkoholem. Jednak ciężko jest znaleźć kogokolwiek, kto lubiłby syndrom dnia następnego - kaca. Jak go uniknąć? No to pytanie postaram się odpowiedzieć w tej poradzie. Powstało na ten temat już dosyć dużo porad, ta jednak, w odróżnieniu od innych, zawiera wyłącznie skuteczne i sprawdzone metody na unikanie i leczenie kaca. Sprawdź to!

Przed imprezą. ---
Nigdy nie idź na imprezę z pustym żołądkiem! No chyba, że chcesz później niewiele pamiętać, mieć ogromnego kaca i wstydzić się, gdy znajomi będą Ci mówili co robiłeś pod wpływem alkoholu. Ale podejrzewam, że nie chcesz dopuścić do takiej sytuacji, dlatego wcześniej coś zjedz - najlepiej coś tłustego. Wypij także dużo soków bogatych w witaminy (np. pomarańczowego).

W trakcie. ---
W trakcie imprezy przede wszystkim powinieneś pamiętać o środkach kacozapobiegawczych - oczywiście z tego samego powodu, z którego powinieneś coś jeść przed piciem (patrz Krok 1). Środki zapobiegające kacu możesz znaleźć w aptekach, sklepach spożywczych, a nawet na stacjach benzynowych.
Jeśli chodzi o szczegóły techniczne picia: nie połykaj powietrza razem z połykanymi trunkami (mniej alkoholu trafi do krwi przez płuca) i pij szybko.
Uwaga, najważniejsza rada w całej tej poradzie: nie pij bardzo dużo i nie mieszaj trunków nie pij także tanich trunków takich jak: tanie wina, spirytus, najtańsze piwo. Jeśli się do niej zastosujesz, zmniejszysz znacznie kaca lub nawet unikniesz go.

Po imprezie. ---
Nie idź spać od razu po imprezie, zaczekaj aż trochę wytrzeźwiejesz.
Rano, po obudzeniu się, wypij około pięciu szklanek wody. Przepłuka Cię to trochę od środka ;-)
W ciągu całego dnia wypij łącznie nawet 2 litry wody. Twój organizm tego potrzebuje.
Nie pij tego dnia alkoholu, gdyż tylko opóźni to kaca, a nawet może go zwiększyć.
Jeśli zastosowałeś się do tego i poprzednich kroków, nawet pomimo wypicia dużej ilości trunku, nie będziesz mieć kaca.

środa, 11 maja 2011

Udane urodziny

Za tydzień twoje urodziny? Chcesz zaprosić kilka kumpelek i dobrze się bawić, ale nie wiesz co możesz zaplanować? 

Wiele z nas ma ten sam problem, a dokładniej co można robić na imprezie urodzinowej. Nie lubisz tłoku i dlatego i nie zaprosiłaś całej zgrai, tylko 5 najlepszych przyjaciółek. No dobra, dziewczyny już przyszły, a ty nie wiesz co masz zrobić, takie sytuacje są nie miłe, więc zaplanuj kilka dni przed tym świętem plan dnia, teraz podam parę atrakcji w co możecie się pobawić:

Na dworze:
- Sałatka owocowa
 - zabawa mogłaby wydawać się dziecinna lecz wcale tak nie jest, polega na tym, że bierzecie kilka krzeseł, ustawiacie w kółko i jedna osoba stoi na środku i mówi np. ,,jabłko'', a te które lubią te owoce przemieniają się miejscami, jeżeli jednak osoba ta powie ,,sałatka owocowa'' to każdy zmienia się miejscami.

- Sesja zdjęciowa - z nudów możecie zbawić się w modelki. Jedna zostanie fotografem, a pozostałe będą chodziły jak na sesji. Róbcie śmieszne miny i pozujcie, a może wyjść coś ciekawego. 


- Wyścig gazet - w tej grze chodzi o to, że każdy uczestnik staje na wyznaczonej linii, a pod nogi kładzie sobie dwa kawałki gazety (każda noga na innym kawałku). Na hasło ,,START'' zawodnicy próbują dojść do wyznaczonego miejsca, ten kto stopą dotknie ziemi zaczyna od początku.

- Kolorowe kąty - Ta gra polega na tym, że wieszasz w różnych kątach dworu kolorowe baloniki, najlepiej wziąć podstawowe kolory: czerwony, niebieski, zielony, żółty. Wyznaczcie jedną osobę i ta osoba ma puszczać muzykę, a pozostali chodzą w jej rytm, nagle muzyka cichnie a wyznaczona osoba mówi jakiś kolor, np.: żółty i każdy podbiega pod ten balon, odpada ten kto dobiegnie ostatni lub ten kto się pomyli.



- Kolorowe rzuty - w tej zabawie polega na tym, że ustawiacie się w kółko i bierzecie małą piłeczkę. Zaczynająca osoba rzuca ją do kogo chce i mówi np. Czerwony, osoba łapiąca gdy jej nie złapie klęka na jedno kolano, później na drugie, następnie na łokieć, na drugi i na koniec na brodę, gdy jednak na kolor czerwony się złapie to po kroku się wstaje. Na kolor biały i czarny piłki się nie łapie, natomiast na inne tak.


W domu:
- Państwa i miasta
 - gra chyba wszystkim znana, bierzecie kartki i wymyślacie kategorie, jedna osoba w myślach mówi alfabet, a druga stopuje, jeżeli wypadnie na literę m, wszyscy piszą np. zwierzę, roślinę, miasto na literę M

- Karty - są różne rodzaje tej gry np. Oczko, Pan, Tysiąc, Wojna... 
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb

- Przedstawienie kukiełkowe - zróbcie kukiełki, a następnie same wymyślcie temat, który wam się podoba, do dyspozycji macie wiele bajek, np: Czerwony kapturek, Kopciuszek, Śpiąca królewna, Kubuś Puchatek... Możecie również same wymyślić swoją bajkę. 




- Pomidor - Wszyscy oprócz jednej osoby siadają w rzędzie, pozostała podchodzi do każdej i mówi, np. Jak się nazywasz? Na czym śpisz? Druga musi odpowiedzieć ,,Pomidor'', gdy się zaśmieje lub powie coś innego musi dać fanta, czym może być cokolwiek, np. but, skarpetka, gumka itp.

- Gry planszowe - Masz na strychu coś takiego, więc nie marnuj czasu i skocz po to. Na pewno świetnie spędzicie czas. 





Czasem jest tak, że pada deszcz i nie możecie wyjść na dwór, od razu zakładacie, że to będzie nudna impreza, nie zawsze tak musi być. Jest wiele zabaw, gier w które spokojnie możecie pobawić się w domu, wtedy także spędzicie miło i przyjemnie czas.

Uwielbiacie siedzieć w domu i plotkować, tym razem jednak mama powiedziała ci, że musi coś zrobić i macie być na dworze. Uważacie, że dzień będzie zmarnowany, bo ktoś usłyszy wasze rozmowy, ale na świecie jest wiele zabaw i gier, w które możecie pobawić się na świeżym powietrzu zamiast plotkować.


Pamiętaj:
- Urodziny to twój dzień i nie pozwól aby był nieudany! Bawcie się w cokolwiek, a na pewno będzie śmiesznie.
- Nie bądź pesymistką, do zabawy przyda się nawet stare, pęknięte krzesło.
- Nie pozwól, aby koleżanki się nudziły, zabaw je czymś.

poniedziałek, 9 maja 2011

Przejedzenie i zgaga

Weekendy to czas rodzinnych spotkań przy stole, na którym królują często tłuste i ciężkostrawne dania. Niestety zwykle po spożyciu tych wszystkich smakowitych potraw pojawia się niestrawność i uczucie pełności.


Najczęstszymi objawami przejedzenia są:
  • ból i skurcze żołądka,
  • niestrawność,
  • uczucie pełności,
  • wzdęcia,
  • zgaga.

Istota dolegliwości żołądkowo-jelitowych 

Praca przewodu pokarmowego to rozdrabnianie porcji pokarmu, poddawanie ich obróbce chemicznej przy pomocy wydzielanych substancji m.in. soku żołądkowego i przesuwanie treści pokarmowej w odpowiednim kierunku. Cały ten skomplikowany proces jest możliwy dzięki skurczom i rozkurczom mięśni żołądka i jelit. Zaburzenia ruchów żołądka i jelit powodują, że pokarm albo zalega w przewodzie pokarmowym powodując:
  • wzdęcia, 
  • zaparcia, 
  • bolesne skurcze, 
albo jest przesuwany zbyt szybko przez przewód pokarmowy powodując:
  • biegunkę.
Zbyt duże napięcie mięśni powoduje najczęściej kurczowe bóle żołądka i jelit.
Szacuje się, że 70% dolegliwości związanych jest z zaburzonymi ruchami przewodu pokarmowego (żołądka i jelit), a tylko 10% jest wynikiem nadmiernej produkcji kwasu solnego. Pozostałe dolegliwości mogą być spowodowane m.in. stanem zapalnym.

Skąd ta zgaga lub niestrawność?

Jedna dolegliwość może mieć wiele przyczyn, np. ból żołądka może być wywołany przez nadmierny skurcz mięśni żołądka lub jego stan zapalny. Zgaga, czyli cofanie się kwaśnej treści pokarmowej do przełyku może być wywołana nadmiarem kwasu solnego, ale także zaleganiem pokarmu w żołądku.
Przyczyną dolegliwości żołądkowo-jelitowych mogą być również:
  • stres, 
  • nieprawidłowa dieta, 
  • głodzenie się,
  • spożywanie zbyt obfitych posiłków, 
  • nieregularne spożywanie posiłków.

Skurcze mięśni żołądka czy zwiotczenie?

Często przyczyną bolesnych skurczów żołądka (części żołądka tzw. trzonu żołądka) jest spożywanie pokarmu w pośpiechu i stresie. Warto w takim przypadku stosować leki lub preparaty ziołowe działające rozkurczowo na zbyt napięte mięśnie żołądka i jelit np. Iberogast.
Osłabienie napięcia lub nawet zwiotczenie mięśni żołądka i jelit powoduje, że nie są one w stanie przesunąć treści pokarmowej do dalszej części układu pokarmowego. Zaleganie pokarmu w żołądku powoduje uczucie pełności. Pokarm zalegający w jelitach ulega procesom fermentacyjnym, produkowane są gazy (metan i wodór), które w efekcie powodują uczucie wzdęcia.

Zgaga - uciążliwa i nieprzyjemna dolegliwość

Zarzucanie treści pokarmowej do przełyku może być wywołane wieloma przyczynami, nie tylko nadmiernym wydzielaniem kwasu solnego. Nadmierne spożycie pokarmów lub pokarmy trudne do strawienia mogą często zalegać w żołądku, wywierając nacisk na jego ściany. Oznacza to ciągły sygnał dla organizmu, aby zwiększać wydzielanie kwasu solnego, niezbędnego do procesu trawienia. Pierwotną przyczyną zalegania pokarmu może być jednak zwiotczenie mięśni żołądka, które nie są w stanie przesunąć treści pokarmowej do dwunastnicy.

Jakie są przyczyny zgagi?

Nacisk wywierany na dolny zwieracz przełyku (mięsień oddzielający przełyk od żołądka) powoduje, że kwaśna treść pokarmowa jest zarzucana do przełyku. Inną przyczyną zgagi może być fakt, że dolny zwieracz przełyku nie funkcjonuje prawidłowo, np. jego mięśnie nie domykają się całkowicie. Także spożywanie niektórych pokarmów, np. słodycze, wino, owoce, jak również palenie papierosów u niektórych osób mogą wywoływać zwiększone wydzielanie kwasu solnego, a w rezultacie zgagę.

Co pomoże na zgagę?

W przypadku dokuczliwej zgagi warto stosować środki farmaceutyczne zwiększające produkcję prostaglandyn, co z kolei powoduje zwiększenie produkcji ochronnego śluzu wyściełającego żołądek. Zbyt małe wydzielanie śluzu może powodować, że kwas solny niewystarczającą ochronę przed drażniącym działaniem kwasu solnego, co prowadzić może do powstawania nadżerek w śluzówce.
Zapalenie błony śluzowej żołądka również może objawiać się bólem, pieczeniem, uciskiem, którym może towarzyszyć zgaga i odbijanie. Preparaty pochodzenia roślinnego zmniejszając nadmierne wydzielanie kwasu solnego i zwiększając wydzielanie śluzu powoduje zmniejszenie zapalenia błony śluzowej żołądka, a tym samym zmniejsza dolegliwości bólowe.

Nadmierna wrażliwość na ból

Nadmierna wrażliwość na rozciąganie ścian żołądka przez pokarm, uzależniona od bardzo indywidualnych cech danej osoby, może powodować odczuwanie bólu żołądka, uczucia pełności, mimo, że zjedzona porcja pokarmu była bardzo mała.

Objawy Zespołu Jelita Drażliwego

Należy pamiętać, że pierwotna przyczyna Zespołu Jelita Drażliwego nie jest do końca poznana, dlatego wszystkie dostępne obecnie terapie opierają się na zmniejszaniu objawów lub zmniejszaniu przyczyn wtórnych (zaburzonych aktywności skurczowej przewodu pokarmowego).
W Zespole Jelita Drażliwego zaburzenia ruchów jelit mogą powodować biegunkę, ponieważ organizm nie jest w stanie wchłonąć wody w końcowym odcinku jelita grubego. Zbyt wolna praca jelit (leniwe jelita) może powodować zaparcia. Dodatkowo nadmierne skurcze jelit powodują silny ból.

Jakie leki na ból żołądka?

Powyższe dolegliwości żołądkowo-jelitowe można szybko usunąć przez zastosowanie:
  • leków zobojętniających już wydzielony kwas solny, 
  • leków na wzdęcia, 
  • leków rozkurczowych, 
  • leków przeciwbólowych, 
  • leków przeciwbiegunkowych,
  • leków na zaparcia. 
Jak obserwują farmaceuci, pacjenci często stosują kilka leków jednocześnie np. lek rozkurczowy i lek na zgagę lub lek na wzdęcia i lek przeciwbólowy. Dzieje się tak dlatego, ponieważ większość dostępnych leków ma działanie jednokierunkowe i najczęściej nakierowane na zmniejszenie objawów, bez wpływu jednak na przyczyny dolegliwości.
Jedynie wielokierunkowe działanie (np. przesunięcie zawartości żołądka lub jelit dzięki poprawie ruchów żołądka i jelit, zmniejszenie stanu zapalnego, zmniejszenie skurczów mięśni, zmniejszenie wydzielania kwasu solnego) usunie problem.
Dzięki tak wielu mechanizmom działania np. Iberogastu przynosi ulgę przy wielu dolegliwościach. Lek ten skutecznie wpływa na przyczyny problemów, a nie jedynie na objawy.