niedziela, 15 maja 2011

Jak wybrać super modne okulary przeciwsłoneczne

Jeżeli chcesz być trendy, to modne okulary przeciwsłoneczne są niezbędne. Okulary, podobnie jak ubrania, torebki czy buty podlegają prawom mody. Co wybrać tej wiosny?
Czy będą to muchy a może pilotki? By być na czasie warto przyjrzeć się temu
co proponują światowi kreatorzy mody w tym sezonie.


Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, jak bardzo ważna jest ochrona oczu przed słońcem. W pogoni za modnym i stylowym wyglądem na pewno nie należy o tym fakcie zapominać.

Dobre okulary przeciwsłoneczne to takie, które faktycznie zatrzymują szkodliwe promieniowanie UVA i UVB, dlatego warto zainwestować w nie nieco więcej pieniędzy. Okulary z pobliskiego bazarku mogą podrażnić nasze oczy.

Co się teraz nosi

Wiosna i lato będą należały do odważnych. Okulary przeciwsłoneczne w tym sezonie mają być przede wszystkim wyrazistym dodatkiem. Nieważne czy skupimy się na wielkości oprawek, na ich kolorze czy kształcie. Musimy pamiętać, że mają one przede wszystkim podkreślić nasz wizerunek i przykuwać uwagę innych.

1. Pilotki

 Fason tych okularów wywodzi się od kultowej i znanej wszystkim marki Ray Ban o nazwie Aviator, który został stworzony w latach 30. XX wieku dla pilotów amerykańskich wojsk lotniczych. Kolekcje okularów przeciwsłonecznych Ray Ban biją rekordy popularności wśród młodych ludzi.











2. Clubmastery

Clubmaster to jeden z tych fasonów must have. Moda na klasyczne Ray Bany nie przemija.








3. Klasyczne muchy

Muchy, czyli duże okulary, które budują wokół naszej osoby aurę tajemniczości. Dodają pewności siebie i szyku, są ponadczasowe. Idealnie pasują do małej czarnej w stylu Audrey Hepburn.









4. Koty

W tym sezonie czeka nas powrót do lat 50. i 60. Cat eye ze słynnymi skrzydełkami w stylu rockers girl Jeremy Scotta. Możemy je dostać zarówno w fantazyjnych wzorach w stylu pin up girl lub retro.








5. Lenonki

Lenonki, klasyka w czystej postaci. Dawniej cieszyły się popularnością w subkulturze hipisów. Obecnie możemy je spotkać w mocno zmodernizowanej wersji. Ramy metalowe
i grube plastikowe. Noski szerokie, wąskie, i półokrągłe.










Gdzie szukać?

Jeśli decydujemy się na modne i dobre okulary, które będą chroniły nasze oczy przed szkodliwymi promieniami UVA, powinniśmy zacząć poszukiwania od salonów optycznych. Oczywiście takie sklepy narzucają wysokie marże, jednak zawsze możemy szukać naszych wymarzonych okularów w e-sklepach. Szkla.com, największy internetowy sklep optyczny posiada szeroką gamę markowych okularów. Sprzedaż odbywa się nie tylko na ich stronie internetowej ale również w sklepie na Facebooku.

piątek, 13 maja 2011

Jak uniknąć lub ewentualnie wyleczyć kaca?




Większość z nas lubi imprezy z alkoholem. Jednak ciężko jest znaleźć kogokolwiek, kto lubiłby syndrom dnia następnego - kaca. Jak go uniknąć? No to pytanie postaram się odpowiedzieć w tej poradzie. Powstało na ten temat już dosyć dużo porad, ta jednak, w odróżnieniu od innych, zawiera wyłącznie skuteczne i sprawdzone metody na unikanie i leczenie kaca. Sprawdź to!

Przed imprezą. ---
Nigdy nie idź na imprezę z pustym żołądkiem! No chyba, że chcesz później niewiele pamiętać, mieć ogromnego kaca i wstydzić się, gdy znajomi będą Ci mówili co robiłeś pod wpływem alkoholu. Ale podejrzewam, że nie chcesz dopuścić do takiej sytuacji, dlatego wcześniej coś zjedz - najlepiej coś tłustego. Wypij także dużo soków bogatych w witaminy (np. pomarańczowego).

W trakcie. ---
W trakcie imprezy przede wszystkim powinieneś pamiętać o środkach kacozapobiegawczych - oczywiście z tego samego powodu, z którego powinieneś coś jeść przed piciem (patrz Krok 1). Środki zapobiegające kacu możesz znaleźć w aptekach, sklepach spożywczych, a nawet na stacjach benzynowych.
Jeśli chodzi o szczegóły techniczne picia: nie połykaj powietrza razem z połykanymi trunkami (mniej alkoholu trafi do krwi przez płuca) i pij szybko.
Uwaga, najważniejsza rada w całej tej poradzie: nie pij bardzo dużo i nie mieszaj trunków nie pij także tanich trunków takich jak: tanie wina, spirytus, najtańsze piwo. Jeśli się do niej zastosujesz, zmniejszysz znacznie kaca lub nawet unikniesz go.

Po imprezie. ---
Nie idź spać od razu po imprezie, zaczekaj aż trochę wytrzeźwiejesz.
Rano, po obudzeniu się, wypij około pięciu szklanek wody. Przepłuka Cię to trochę od środka ;-)
W ciągu całego dnia wypij łącznie nawet 2 litry wody. Twój organizm tego potrzebuje.
Nie pij tego dnia alkoholu, gdyż tylko opóźni to kaca, a nawet może go zwiększyć.
Jeśli zastosowałeś się do tego i poprzednich kroków, nawet pomimo wypicia dużej ilości trunku, nie będziesz mieć kaca.

środa, 11 maja 2011

Udane urodziny

Za tydzień twoje urodziny? Chcesz zaprosić kilka kumpelek i dobrze się bawić, ale nie wiesz co możesz zaplanować? 

Wiele z nas ma ten sam problem, a dokładniej co można robić na imprezie urodzinowej. Nie lubisz tłoku i dlatego i nie zaprosiłaś całej zgrai, tylko 5 najlepszych przyjaciółek. No dobra, dziewczyny już przyszły, a ty nie wiesz co masz zrobić, takie sytuacje są nie miłe, więc zaplanuj kilka dni przed tym świętem plan dnia, teraz podam parę atrakcji w co możecie się pobawić:

Na dworze:
- Sałatka owocowa
 - zabawa mogłaby wydawać się dziecinna lecz wcale tak nie jest, polega na tym, że bierzecie kilka krzeseł, ustawiacie w kółko i jedna osoba stoi na środku i mówi np. ,,jabłko'', a te które lubią te owoce przemieniają się miejscami, jeżeli jednak osoba ta powie ,,sałatka owocowa'' to każdy zmienia się miejscami.

- Sesja zdjęciowa - z nudów możecie zbawić się w modelki. Jedna zostanie fotografem, a pozostałe będą chodziły jak na sesji. Róbcie śmieszne miny i pozujcie, a może wyjść coś ciekawego. 


- Wyścig gazet - w tej grze chodzi o to, że każdy uczestnik staje na wyznaczonej linii, a pod nogi kładzie sobie dwa kawałki gazety (każda noga na innym kawałku). Na hasło ,,START'' zawodnicy próbują dojść do wyznaczonego miejsca, ten kto stopą dotknie ziemi zaczyna od początku.

- Kolorowe kąty - Ta gra polega na tym, że wieszasz w różnych kątach dworu kolorowe baloniki, najlepiej wziąć podstawowe kolory: czerwony, niebieski, zielony, żółty. Wyznaczcie jedną osobę i ta osoba ma puszczać muzykę, a pozostali chodzą w jej rytm, nagle muzyka cichnie a wyznaczona osoba mówi jakiś kolor, np.: żółty i każdy podbiega pod ten balon, odpada ten kto dobiegnie ostatni lub ten kto się pomyli.



- Kolorowe rzuty - w tej zabawie polega na tym, że ustawiacie się w kółko i bierzecie małą piłeczkę. Zaczynająca osoba rzuca ją do kogo chce i mówi np. Czerwony, osoba łapiąca gdy jej nie złapie klęka na jedno kolano, później na drugie, następnie na łokieć, na drugi i na koniec na brodę, gdy jednak na kolor czerwony się złapie to po kroku się wstaje. Na kolor biały i czarny piłki się nie łapie, natomiast na inne tak.


W domu:
- Państwa i miasta
 - gra chyba wszystkim znana, bierzecie kartki i wymyślacie kategorie, jedna osoba w myślach mówi alfabet, a druga stopuje, jeżeli wypadnie na literę m, wszyscy piszą np. zwierzę, roślinę, miasto na literę M

- Karty - są różne rodzaje tej gry np. Oczko, Pan, Tysiąc, Wojna... 
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb

- Przedstawienie kukiełkowe - zróbcie kukiełki, a następnie same wymyślcie temat, który wam się podoba, do dyspozycji macie wiele bajek, np: Czerwony kapturek, Kopciuszek, Śpiąca królewna, Kubuś Puchatek... Możecie również same wymyślić swoją bajkę. 




- Pomidor - Wszyscy oprócz jednej osoby siadają w rzędzie, pozostała podchodzi do każdej i mówi, np. Jak się nazywasz? Na czym śpisz? Druga musi odpowiedzieć ,,Pomidor'', gdy się zaśmieje lub powie coś innego musi dać fanta, czym może być cokolwiek, np. but, skarpetka, gumka itp.

- Gry planszowe - Masz na strychu coś takiego, więc nie marnuj czasu i skocz po to. Na pewno świetnie spędzicie czas. 





Czasem jest tak, że pada deszcz i nie możecie wyjść na dwór, od razu zakładacie, że to będzie nudna impreza, nie zawsze tak musi być. Jest wiele zabaw, gier w które spokojnie możecie pobawić się w domu, wtedy także spędzicie miło i przyjemnie czas.

Uwielbiacie siedzieć w domu i plotkować, tym razem jednak mama powiedziała ci, że musi coś zrobić i macie być na dworze. Uważacie, że dzień będzie zmarnowany, bo ktoś usłyszy wasze rozmowy, ale na świecie jest wiele zabaw i gier, w które możecie pobawić się na świeżym powietrzu zamiast plotkować.


Pamiętaj:
- Urodziny to twój dzień i nie pozwól aby był nieudany! Bawcie się w cokolwiek, a na pewno będzie śmiesznie.
- Nie bądź pesymistką, do zabawy przyda się nawet stare, pęknięte krzesło.
- Nie pozwól, aby koleżanki się nudziły, zabaw je czymś.

poniedziałek, 9 maja 2011

Przejedzenie i zgaga

Weekendy to czas rodzinnych spotkań przy stole, na którym królują często tłuste i ciężkostrawne dania. Niestety zwykle po spożyciu tych wszystkich smakowitych potraw pojawia się niestrawność i uczucie pełności.


Najczęstszymi objawami przejedzenia są:
  • ból i skurcze żołądka,
  • niestrawność,
  • uczucie pełności,
  • wzdęcia,
  • zgaga.

Istota dolegliwości żołądkowo-jelitowych 

Praca przewodu pokarmowego to rozdrabnianie porcji pokarmu, poddawanie ich obróbce chemicznej przy pomocy wydzielanych substancji m.in. soku żołądkowego i przesuwanie treści pokarmowej w odpowiednim kierunku. Cały ten skomplikowany proces jest możliwy dzięki skurczom i rozkurczom mięśni żołądka i jelit. Zaburzenia ruchów żołądka i jelit powodują, że pokarm albo zalega w przewodzie pokarmowym powodując:
  • wzdęcia, 
  • zaparcia, 
  • bolesne skurcze, 
albo jest przesuwany zbyt szybko przez przewód pokarmowy powodując:
  • biegunkę.
Zbyt duże napięcie mięśni powoduje najczęściej kurczowe bóle żołądka i jelit.
Szacuje się, że 70% dolegliwości związanych jest z zaburzonymi ruchami przewodu pokarmowego (żołądka i jelit), a tylko 10% jest wynikiem nadmiernej produkcji kwasu solnego. Pozostałe dolegliwości mogą być spowodowane m.in. stanem zapalnym.

Skąd ta zgaga lub niestrawność?

Jedna dolegliwość może mieć wiele przyczyn, np. ból żołądka może być wywołany przez nadmierny skurcz mięśni żołądka lub jego stan zapalny. Zgaga, czyli cofanie się kwaśnej treści pokarmowej do przełyku może być wywołana nadmiarem kwasu solnego, ale także zaleganiem pokarmu w żołądku.
Przyczyną dolegliwości żołądkowo-jelitowych mogą być również:
  • stres, 
  • nieprawidłowa dieta, 
  • głodzenie się,
  • spożywanie zbyt obfitych posiłków, 
  • nieregularne spożywanie posiłków.

Skurcze mięśni żołądka czy zwiotczenie?

Często przyczyną bolesnych skurczów żołądka (części żołądka tzw. trzonu żołądka) jest spożywanie pokarmu w pośpiechu i stresie. Warto w takim przypadku stosować leki lub preparaty ziołowe działające rozkurczowo na zbyt napięte mięśnie żołądka i jelit np. Iberogast.
Osłabienie napięcia lub nawet zwiotczenie mięśni żołądka i jelit powoduje, że nie są one w stanie przesunąć treści pokarmowej do dalszej części układu pokarmowego. Zaleganie pokarmu w żołądku powoduje uczucie pełności. Pokarm zalegający w jelitach ulega procesom fermentacyjnym, produkowane są gazy (metan i wodór), które w efekcie powodują uczucie wzdęcia.

Zgaga - uciążliwa i nieprzyjemna dolegliwość

Zarzucanie treści pokarmowej do przełyku może być wywołane wieloma przyczynami, nie tylko nadmiernym wydzielaniem kwasu solnego. Nadmierne spożycie pokarmów lub pokarmy trudne do strawienia mogą często zalegać w żołądku, wywierając nacisk na jego ściany. Oznacza to ciągły sygnał dla organizmu, aby zwiększać wydzielanie kwasu solnego, niezbędnego do procesu trawienia. Pierwotną przyczyną zalegania pokarmu może być jednak zwiotczenie mięśni żołądka, które nie są w stanie przesunąć treści pokarmowej do dwunastnicy.

Jakie są przyczyny zgagi?

Nacisk wywierany na dolny zwieracz przełyku (mięsień oddzielający przełyk od żołądka) powoduje, że kwaśna treść pokarmowa jest zarzucana do przełyku. Inną przyczyną zgagi może być fakt, że dolny zwieracz przełyku nie funkcjonuje prawidłowo, np. jego mięśnie nie domykają się całkowicie. Także spożywanie niektórych pokarmów, np. słodycze, wino, owoce, jak również palenie papierosów u niektórych osób mogą wywoływać zwiększone wydzielanie kwasu solnego, a w rezultacie zgagę.

Co pomoże na zgagę?

W przypadku dokuczliwej zgagi warto stosować środki farmaceutyczne zwiększające produkcję prostaglandyn, co z kolei powoduje zwiększenie produkcji ochronnego śluzu wyściełającego żołądek. Zbyt małe wydzielanie śluzu może powodować, że kwas solny niewystarczającą ochronę przed drażniącym działaniem kwasu solnego, co prowadzić może do powstawania nadżerek w śluzówce.
Zapalenie błony śluzowej żołądka również może objawiać się bólem, pieczeniem, uciskiem, którym może towarzyszyć zgaga i odbijanie. Preparaty pochodzenia roślinnego zmniejszając nadmierne wydzielanie kwasu solnego i zwiększając wydzielanie śluzu powoduje zmniejszenie zapalenia błony śluzowej żołądka, a tym samym zmniejsza dolegliwości bólowe.

Nadmierna wrażliwość na ból

Nadmierna wrażliwość na rozciąganie ścian żołądka przez pokarm, uzależniona od bardzo indywidualnych cech danej osoby, może powodować odczuwanie bólu żołądka, uczucia pełności, mimo, że zjedzona porcja pokarmu była bardzo mała.

Objawy Zespołu Jelita Drażliwego

Należy pamiętać, że pierwotna przyczyna Zespołu Jelita Drażliwego nie jest do końca poznana, dlatego wszystkie dostępne obecnie terapie opierają się na zmniejszaniu objawów lub zmniejszaniu przyczyn wtórnych (zaburzonych aktywności skurczowej przewodu pokarmowego).
W Zespole Jelita Drażliwego zaburzenia ruchów jelit mogą powodować biegunkę, ponieważ organizm nie jest w stanie wchłonąć wody w końcowym odcinku jelita grubego. Zbyt wolna praca jelit (leniwe jelita) może powodować zaparcia. Dodatkowo nadmierne skurcze jelit powodują silny ból.

Jakie leki na ból żołądka?

Powyższe dolegliwości żołądkowo-jelitowe można szybko usunąć przez zastosowanie:
  • leków zobojętniających już wydzielony kwas solny, 
  • leków na wzdęcia, 
  • leków rozkurczowych, 
  • leków przeciwbólowych, 
  • leków przeciwbiegunkowych,
  • leków na zaparcia. 
Jak obserwują farmaceuci, pacjenci często stosują kilka leków jednocześnie np. lek rozkurczowy i lek na zgagę lub lek na wzdęcia i lek przeciwbólowy. Dzieje się tak dlatego, ponieważ większość dostępnych leków ma działanie jednokierunkowe i najczęściej nakierowane na zmniejszenie objawów, bez wpływu jednak na przyczyny dolegliwości.
Jedynie wielokierunkowe działanie (np. przesunięcie zawartości żołądka lub jelit dzięki poprawie ruchów żołądka i jelit, zmniejszenie stanu zapalnego, zmniejszenie skurczów mięśni, zmniejszenie wydzielania kwasu solnego) usunie problem.
Dzięki tak wielu mechanizmom działania np. Iberogastu przynosi ulgę przy wielu dolegliwościach. Lek ten skutecznie wpływa na przyczyny problemów, a nie jedynie na objawy.

piątek, 1 kwietnia 2011

origami część 2 !!

Sposoby podziału kwadratu

Przyzwyczailiśmy się do dzielenia kwadratu na cztery. Rzeczywiście to najczęściej spotykany sposób podziału ale nie jedyny. We współczesnej sztuce składania papieru coraz częściej występują modele, których składanie rozpoczyna się nie od podzielenia kwadratu na pół, lecz na nieparzyste odcinki, np. na trzy w wypadku Wazy chińskiej, na pięć przy Łabędziu Sirgo, czy Pudełku z wieczkiem Brilla. Jak podzielić kwadrat na trzy lub pięć części bez używania linijki czy miarki? Wielu składających origami ma z tym spory problem. Chciałbym przedstawić kilka najważniejszych sposobów podziału kwadratu, które na pewno przydadzą się każdemu składającemu papier
 trzy ciekawe filmy  Każdy powinien się z nimi zapoznać
I kilka Graficznych instrukcji moim zdaniem interesujących :) 

Orzeł
 anioł
pegaz
kuferek
 Miłego składania :)

piątek, 25 marca 2011

Piszemy list - krok po kroku

List kiedyś był bardzo częstą formą korespondencji i pomimo, że ten zwyczaj zastąpiły sms-y, e-maile to są ludzie, którzy chcą ten zwyczaj kontynuować. Umiejętność pisania listu może być nam bardzo przydatna nie tylko w życiu codziennym gdy chcemy do kogoś napisać, ale także do szkoły. Na egzaminie lub sprawdzianie może pojawić się do napisania list. Okazuje się, że wbrew pozorom nie jest to takie łatwe. Możemy dostać dużo punktów jak i stracić za niby błahostki, ktoś zapomni napisać nagłówek, datę, miejscowość napisze w złym miejscu i już brak punktów, albo są odejmowane. 
Przedstawię wam krok po kroku co i gdzie powinno być napisane, dla lepszego zrozumienia będziecie mogli również to zobaczyć na obrazkach, wszystko co będzie na nich napisane podawane jest jako przykład ; )

Zanim zaczniesz! Pamiętaj, że list piszesz do konkretnej osoby, dlatego zwroty do adresata piszemy z dużej litery np. Ciebie, Tobie, Ci itp.

1.Miejsce pisania listu i data. W prawym górnym rogu listu powinna być napisana miejscowość w której piszemy list oraz data. Można ją podawać cyframi arabskimi (stosujemy je na co dzień) lub np. miesiąc cyframi rzymskimi. Pomiędzy miejscowością, a datą stawiamy przecinek.
Uwaga! Ważne w dacie są kropki, jeśli piszemy cyframi arabskimi po dniu i miesiącu powinny być kropki, lecz gdy piszemy dzień arabskimi, a miesiąc rzymskimi pomiędzy dniem, a rokiem nie stawiamy kropek!


2. Nagłówek. Na środku listu powinien znaleźć się nagłówek. Zazwyczaj gdy piszemy do kolegi czy koleżanki jest to zwrot powitalny np. Cześć, Siema itp. lub tradycyjne drogi.. (imię)
Uwaga! W nagłówku może się znaleźć wykrzyknik.


3. Wstęp. Pracę zaczynamy od akapitu i piszemy wstęp. Może być tam nawiązanie do poprzedniego listu np. Cieszę się, że odpowiedziałeś na mój list lub Przepraszam, że tak długo nie pisałem, ale nie miałem czasu. Możemy również na początku krótko opowiedzieć co u nas słychać itp. a na końcu nawiązać do tematu listu (Pamiętaj, że na egzaminie masz wybrany temat o którym masz pisać), np. …. (opowiadamy co u nas słychać), chciałbym Ci opowiedzieć o.. (nawiązujemy do tematu).


4.Rozwinięcie. Rozpoczynamy oczywiście akapitem i piszemy rozwinięcie. Tutaj piszemy na nasz temat, lub jeśli piszemy do kolegi/koleżanki bez tematu rozpisujemy nasz dzień itp. W rozwinięciu opisując np. poszczególne dni wycieczki możemy każdy dzień pisać od nowego akapitu, dzięki czemu praca będzie bardziej przejrzysta i lepiej będzie się ją czytało. 
Uwaga! Rozwinięcie powinno nam zająć mniej więcej 3/4 pracy.


5.Zakończenie. Możemy na pisać, że czekamy na odpowiedź, nawiązać do tematu. Obojętne jest, czy pozdrowienie napiszemy w zakończeniu czy pod tekstem. Oczywiście zakończenie zaczynamy od akapitu; )


6. Podpis. Piszemy go w prawym rogu po tekstem. Jeżeli piszemy do osoby bliskiej wystarczy tylko imię, jeżeli do osoby obcej, piszemy imię i nazwisko.


Uwaga! Pod podpisem możemy coś dopisać używając skrótu P.S.


List to już przez niektórych zapomniana forma korespondencji. Pisząc go pokazujemy danej osobie, że ją szanujemy i o niej pamiętamy, dlatego naprawdę warto pisać listy! ; )

środa, 23 marca 2011

Pleciemy filofun

Zapewne każda z Was o tym słyszała, a może nawet i robiła. Parę lat temu była na to wielka moda. W szkole wiele osób plotło sobie na przykład breloczki i przyczepiało do plecaków, piórników. 
Niektórzy nawet dotąd mają jakieś kolorowe breloczki. Teraz często robi się bransoletki z muliny, a może warto, więc powrócić też do filofan’ów? Takie plecionki mogą nas nauczyć wytrwałości i cierpliwości w dążeniu do celu. Poza tym mogą w fajny sposób ozdobić nam plecak czy piórnik. Taki breloczek może być również prezentem, jeżeli cenimy oryginalność i własnoręczność ; ]
W 2010 r. powstała nawet książka jak pleść Filofun pt., Filofun, Cuda z plastikowych kabelków’’

Gdzie można kupić takie żyłki do plecienia?
Można popytać w sklepach z zabawkami, lub poszukać na allegro. Oto stronka gdzie możecie je kupić:
http://allegro.pl/listing.php/search?sg=0&string=filofun

Wkleję Wam tu krótką instrukcję jak zrobić sobie wymarzony breloczek:

1. Zwiąż dowolnym sposobem dwie linki. Ułóż filki tak jak na obrazku.
2. Zrób pętle z dwóch leżących na przeciwko siebie linek, pozostałe przełóż przez powstałe pętle.
3. Ułóż linkę 4 po przekątnej do linki 3 i przeciągnij przez powstałe pętle filki 1 i 2
4. Zaciągnij filki i powtarzaj krok 3. Pamiętaj, aby wiązać linki wciąż w jedną stronę!



Drugi sposób:

1.Zwiąż dowolnie dwie linki. Następnie ułóż je tak, jak jest to pokazane na rysunku.
2.Zrób pętle z dwóch leżących na przeciwko siebie linek, tak jak na obrazku. Dwie pozostałe przełóż przez powstałe pętle, następnie zaciągnij wszystkie żyłki.
3.Zrób ponownie pętle z linek 1 i 2, lecz tym razem w drugą stronę (tak jak na obrazku 6). Przełóż żyłki 3 i 4 przez powstałe pętle. Zaciągnij.
4.Wracasz do punktu 2. Powtarzaj kroki 2 i 3 do momentu, gdy Twój filofun będzie taki, jak chcesz. Pamiętaj, aby wiązać żyłki na przemian.



Aby dowiedzieć się jak robić filofun możemy znaleźć również instrukcję w postaci filmików na YOU TUBE. Plusem jest to, że są także filmiki po polsku. Oto parę filmików:
http://www.youtube.com/watch?v=bmO4lsi8NBY&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=eVB-_yc-bfI&feature=fvw

Życzę miłej zabawy i wytrwałości w robieniu filofun’ów ; ]

 

Źródło: Instrukcję wzięte ze strony: http://miss-franklin.bloog.pl

poniedziałek, 21 marca 2011

Śmierć na życzenie, czyli o eutanazji

Eutanazja- co to takiego?

Eutanazja- powodowane współczuciem przyśpieszenie lub nie zapobieganie śmierci w celu skrócenia cierpień chorego człowieka, zwykle na jego życzenie. W skrócie można by było powiedzieć, że to śmierć na życzenie. 
Temat eutanazji jest tematem kontrowersyjnym. Sama w sobie ma zarówno zwolenników jak i przeciwników. 
Eutanazja to często także kwestia sporu w sprawach moralnych, etycznych, a także religijnych.


Eutanazja, a prawo 

W Polsce eutanazja jest zabroniona. Uważana jest, jako zabójstwo. Osobie, która wykona eutanazję, grozi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. 
Jako pierwsza eutanazja została zalegalizowana w Holandii. Oprócz tego dozwolona jest w Belgii, Luksemburgu, Albanii, Japonii, amerykańskich stanach Teksas i Oregon. W Szwajcarii natomiast dozwolona jest eutanazja poprzez przepisanie śmiertelnej dawki leku nasennego, ale chory musi go przyjąć samodzielnie. 

Eutanazja, a religia

Chrześcijaństwo tak, jak i większość religii jest przeciwna eutanazji. Kościół uważa, że jedynie Bóg może decydować o tym, kto i kiedy umiera. Nie wiadomo, czy Bóg zdecydował, że to już koniec naszego życia. Znane są przecież przypadki, gdy mężczyzna lub kobieta wyszła z bardzo poważnej choroby, albo przebudziła się po kilkunastoletniej śpiączce. Eutanazja, więc traktowana jest tak, jak zabójstwo. 

Zrozumieć eutanazję 

Abyśmy zrozumiały dokładnie eutanazję, postawmy się same w takiej sytuacji. Wyobraźmy sobie, że nasza mama lub ktoś nam bliski chory jest na nieuleczalną chorobę. Wiemy, że jej stan ciągle się pogarsza i pomimo leków nasza mama nadal cierpi. Nie zastanawiamy się, co byśmy zrobiły, gdyby przyszedł lekarz i zaproponował nam eutanazję. Nie bierzemy tego pod uwagę, bo w tym momencie nie dociera do nas, że nasza mama umiera. Siedzimy przy niej, chcąc być cały czas obok niej, aby w razie, czego być przy niej, w czymś jej pomóc, nagle przychodzi do nas kilku lekarzy i prosi o rozmowę. Przekazuje nam straszną wieść- naszej mamy się nie da uleczyć, może to zrobić tylko cud. I proponują nam eutanazje.. W pierwszej chwili jesteśmy zdezorientowane.. Nie wiemy, co mamy robić. Z jednej strony chcemy ulżyć jej cierpienia, ale z drugiej.. Mamy świadomość, że czyniąc to w pewnym sensie decydujemy za Boga, kiedy nasza mama ma umrzeć… 

I co robimy? Tak naprawdę każdy z Was postąpiłby inaczej. Miał inne odczucia, bo i inne stanowisko w tej sprawie. Jedni by nie wyrazili zgody na eutanazję, a drudzy by to zrobili. Nie możemy tak naprawdę stwierdzić, kto zrobił lepiej. Jest to kwestia sporna, każdy ma inne argumenty za i przeciw. Dla jednych będzie to wiara, a dla drugich jeszcze coś innego. Nie powinniśmy oceniać decyzji innych, bo w gruncie rzeczy każdy kieruje się dobrem drugiej osoby. Czy to nie jest cel szlachetny?

Jakie mamy sposoby eutanazji?
- Podanie śmiertelnej dawki leku nasennego
- Odłączenie od respiratora
- Podanie zastrzyku, który spowoduje śmierć
- Może również ktoś zażądać, aby w razie ataku serca itp. nie reanimować go. 
- Odłączenie kroplówki

Jakie jest najlepsze wyjście i czy takie jest?

Myślę, że najlepszym wyjściem z tej sytuacji jest to, aby gdy osoba będzie wiedziała, że jest nieuleczalnie chora powiedziała lekarzom, czy chce być reanimowana, sztucznie utrzymywana przy życiu. Lub ustanowiła kogoś np. z rodziny, aby to on o tym decydował. 



Ciekawostka: Przykładem w tej sprawie może być Jan Paweł II, który gdy wiedział, że nadchodzi już jego koniec życia na tym świecie, powiedział, że nie chce, aby go sztucznie utrzymywać przy życiu i pozwolić mu spokojnie odejść.

A co Wy sądzicie o eutanazji? Zapraszam, do wypowiadania się ; )